Programme

April 2021

13 April Tuesday

Двубой

by Иван Вазов
13 April, Tuesday 19:00 h Main stage 19:00 h

The Wild duck

by Henrik Ibsen
13 April, Tuesday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h

What Shall We Do with the Cello?

by Матей Вишниек
13 April, Tuesday 19:30 h "Apostol Karamitev" Stage 19:30 h
14 April Wednesday
14 April, Wednesday 19:00 h Main stage 19:00 h

Плач на ангел

by Стефан Цанев
14 April, Wednesday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h

The Teacher

by Jean - Pierre Dopagne
14 April, Wednesday 19:30 h "Apostol Karamitev" Stage 19:30 h
15 April Thursday

Three tall women

by Edward Albee
15 April, Thursday 19:00 h Main stage 19:00 h

The Spirit of the poet

by Stefan Tsanev
15 April, Thursday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h

Sweetie

by Zdrava Kamenova
15 April, Thursday 19:30 h "Apostol Karamitev" Stage 19:30 h
16 April Friday

The God of carnage

by Yasmina Reza
16 April, Friday 19:00 h Main stage 19:00 h

Masters

by Racho Stoyanov
16 April, Friday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h
17 April Saturday
17 April, Saturday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h

Бележките под линия

by Мирела Иванова
17 April, Saturday 19:30 h "Apostol Karamitev" Stage 19:30 h
18 April Sunday

Бележките под линия

by Мирела Иванова
18 April, Sunday 19:30 h "Apostol Karamitev" Stage 19:30 h
19 April Monday

Masters

by Racho Stoyanov
19 April, Monday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h
20 April Tuesday

Loot

by Joe Orton
20 April, Tuesday 19:30 h "Apostol Karamitev" Stage 19:30 h
21 April Wednesday

Плач на ангел

by Стефан Цанев
21 April, Wednesday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h

Two

by Tanya Shahova
21 April, Wednesday 19:30 h "Apostol Karamitev" Stage 19:30 h
22 April Thursday

Whatever will be will be

by Nedyalko Yordanov
22 April, Thursday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h

The Double Bass

by Patrick Zuskind
22 April, Thursday 19:30 h "Apostol Karamitev" Stage 19:30 h
23 April Friday

Whatever will be will be

by Nedyalko Yordanov
23 April, Friday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h
23 April, Friday 19:30 h "Apostol Karamitev" Stage 19:30 h
24 April Saturday

The Goat or who is Sylvia?

by Edward Albee
24 April, Saturday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h
25 April Sunday

Бележките под линия

by Мирела Иванова
25 April, Sunday 19:30 h "Apostol Karamitev" Stage 19:30 h
28 April Wednesday
28 April, Wednesday 19:00 h Main stage 19:00 h
28 April, Wednesday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h

The Road to Aphrodite

by Isabel Alliende
28 April, Wednesday 19:30 h "Apostol Karamitev" Stage 19:30 h
29 April Thursday
29 April, Thursday 19:00 h Main stage 19:00 h

The Wild duck

by Henrik Ibsen
29 April, Thursday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h
May
This website uses cookies to ensure the proper functioning of its features. By using our website, you agree to the use of cookies.