Programme

January 2022

18 January Tuesday

The Tempest

by William Shakespeare
18 January, Tuesday 19:00 h Main stage 19:00 h

Едни момичета

by Нийл Лабют
18 January, Tuesday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h
19 January Wednesday

The Father

by Florian Zeller
19 January, Wednesday 19:00 h Main stage 19:00 h

Uncle Vanya

by Anton Pavlovich Chekhov
19 January, Wednesday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h
20 January Thursday
20 January, Thursday 19:00 h Main stage 19:00 h

The Lover

by Harold Pinter
20 January, Thursday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h

The Footnotes

by Mirela Ivanova
20 January, Thursday 19:30 h "Apostol Karamitev" Stage 19:30 h
21 January Friday
21 January, Friday 19:00 h Main stage 19:00 h

The Double Bass

by Patrick Zuskind
21 January, Friday 19:30 h "Apostol Karamitev" Stage 19:30 h
22 January Saturday

Vazov’s People

by Alexander Sekulov
22 January, Saturday 19:00 h Main stage 19:00 h
22 January, Saturday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h

Sweetie

by Zdrava Kamenova
22 January, Saturday 19:30 h "Apostol Karamitev" Stage 19:30 h
23 January Sunday

Vazov’s People

by Alexander Sekulov
23 January, Sunday 19:00 h Main stage 19:00 h
23 January, Sunday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h
25 January Tuesday

The Tempest

by William Shakespeare
25 January, Tuesday 19:00 h Main stage 19:00 h
25 January, Tuesday 19:30 h "Apostol Karamitev" Stage 19:30 h
26 January Wednesday

The Tempest

by William Shakespeare
26 January, Wednesday 19:00 h Main stage 19:00 h

Едни момичета

by Нийл Лабют
26 January, Wednesday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h
26 January, Wednesday 19:30 h "Apostol Karamitev" Stage 19:30 h
27 January Thursday

A Weeping Angel

by Stefan Tsanev
27 January, Thursday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h

Loot

by Joe Orton
27 January, Thursday 19:30 h "Apostol Karamitev" Stage 19:30 h
28 January Friday

Vazov’s People

by Alexander Sekulov
28 January, Friday 19:00 h Main stage 19:00 h
28 January, Friday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h

The Road to Aphrodite

by Isabel Alliende
28 January, Friday 19:30 h "Apostol Karamitev" Stage 19:30 h
29 January Saturday

Vazov’s People

by Alexander Sekulov
29 January, Saturday 19:00 h Main stage 19:00 h

The Spirit of the poet

by Stefan Tsanev
29 January, Saturday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h
30 January Sunday
30 January, Sunday 19:00 h Main stage 19:00 h

The Goat or who is Sylvia?

by Edward Albee
30 January, Sunday 19:00 h Chamber Hall 19:00 h

The Footnotes

by Mirela Ivanova
30 January, Sunday 19:30 h "Apostol Karamitev" Stage 19:30 h
February
This website uses cookies to ensure the proper functioning of its features. By using our website, you agree to the use of cookies.