В увлекателна „Разходка с Гогол“ като увертюра към едноименния премиерен спектакъл се превърна поредната среща със студенти в рамките на платформата „Театър +“. Събитието се състоя час преди една от генералните репетиции на спектакъла, на която режисьорът Катя Петрова покани да присъстват студенти от специалностите „Сценография“, „Журналистика“ и „Връзки с обществеността“ на Нов български университет.
Истински вдъхновяващо преживяване бе за студентите да „се разходят“ в света на Николай Василиевич Гогол – свят, изпълнен с трудности, болести, съмнения, думи, превратности, ирония, самоирония, тъга, трагизъм и Петербургски студ, които формират блестящия ум и перо на един от най-прочутите класици в историята на литературата. Всичко това, разказано по блестящ начин от драматурга и ръководител на платформата „Театър +“ Майя Праматарова и допълнено от преподавателя в Катедра „Кино, реклама и шоубизнес“ на НБУ проф. д.н. Петя Александрова.
Студентите бяха и първата, макар и неофициална, публика на „Разходка с Гогол“, чиито премиери са на 25 и 26 април на Камерна сцена в Народния театър. Тогава публиката ще има възможност да срещне сюрреалистичния и абсурден свят на Гоголевите герои в съчетание с изключително живия режисьорски поглед на Катя Петрова. Двете, разбира се, въплътени по блестящ начин в играта на Радина Кърджилова, Пламен Димов, Радена Вълканова, Стелиан Радев, Кире Гьоревски, Александър Тонев, Жаклин Даскалова и Мартина Пенева.
Преводът на текстовете в „Разходка с Гогол“ е на Майя Праматарова. Сценографията и костюмите са дело на Борис Далчев и Петя Караджова, композитор е Христо Йоцов, звуков дизайн – Светлозар Георгиев, визуална картина – Теодор Киряков, хореография- Анна Пампулова. Музиканти на живо са Венислав Будинов (акордеон) и Николай Темнисков (туба).
„Разходка с Гогол“ е третият спектакъл, осъществен в Народен театър „Иван Вазов“ в рамките на платформата „Театър +“ след „Частици жена“ от Ката Вебер (реж. Крис Шарков) и „Хоро“ от Антон Страшимиров (реж. Василена Радева).
„Театър+“ е платформа за дългосрочна и съвместна творческа работа за обмяна на идеи и представяне на нови драматургични и сценични тенденции на съвременния театър.
Ключова дума на програмата е среща. Среща на екипите със специалисти и хора, свързани с темите на представленията.
Изследователските и образователни модули със студенти са част от процеса по време на репетицията и след премиерата. Формират се партньорства с различни учебни и културни институции, както и нови подходи за общуване с публиката.